Meie kabel

Olulisim püha

Neitsi Maarjale pühendanud kabeli pühitsemine. 03.12.2020 pühitsesid meie kabeli Rooma-Katoliku kiriku piiskop Philippe Jordan ning Ukraina Kreeka-Katoliku kiriku preester Roman Kihh.
Meie sõber Mozes Tšan loeb palve hiina keeles. Tema isa, Anglikaani kiriku preester, kinkis meile selle palve tõlke hiina keelde. Mozes aitas meid ka kabeli loomisel. Seina peal asuvad Anna Šenke ikoonid „Pühakud looduses”.
Ukraina Kultuurikeskuse sõber ning Eesti Kirjanikke Liidu esimees Tiit Aleksejev loeb palve Eestimaa eest. Ukraina keeles lugesin mina, Anatoli Ljutjuk, vene keeles Tatiana Iakovleva, inglise keeles Hannah Harkes Šotimaalt. Juba 15 aastat kõlab igapäevaselt palve Eestimaa looduse eest Ukraina Kreeka-Katoliku kirikus Tallinnas. Seda on kuulnud tuhanded inimesed. Erinevatesse konfessioonidesse kuuluvad inimesed avaldasid oma huvi kristluse teemaliste loengute ja meie palve vastu. Paljudest neist said meie järgijad, kes on valmis ühinema palves Eesti looduse eest. Just need inimesed innustasid meie meeskonda Neitsi Maarja kabeli loomisel.
Nii kõrge on meie kabel. Kuskil üleval istub pääsuke, kes ei saa (või ei taha?) kabelist ära minna ning nahkhiir. Neitsi Maarjale – Maarjamaa kaitsjale pühendanud kabel Kutsume eri konfessioonide ja rahvaste esindajaid, külalisi ja huvilisi meie kabelisse igapäevasele palvele Eesti looduse eest. Palvetatakse erinevates keeltes. Unistame sellest, et peale eestlaste hakkavad ka teised rahvused palvetama selle maa eest, kes neid nii lahkelt vastu võttis. Meie missioon oleks vähemalt osaliselt täidetud, kui kabelisse tulevad oma palve ning tänusõnadega ukrainlased.
UKK scriptooriumis toimuvad juba mitu aastat kalligraafia tunnid Püha Miikaeli koolilastele. Selle kooli õpilane ja Nestor Ljutjuki tütar Maria-Katarina viis oma koolikaaslased siia enne tunde pilku peale viskama. Kõik soovitajad saavad kabelis ka oma palvet lugeda või kirjutada isiklikku palvekirja oma pere, laste, vanemate ja lähedaste eest. Kirju hoitakse keskaja müürides, Neitsi Maarja skulptuuri all.
Selle skulptuuri tegin ma tsistertslaste kloostris Norras 22 aastat tagasi. Ta on tehtud mälestuseks meie kiriku põlengust. Jahukivid kinkisid mulle Sergii Anohhin ja Ellen Dovgan, kivid pärinevad Mihkli külast, Jüri vallast. Auku viskavad inimesed oma palve- või tänukirja Neitsi Maarjale. Need jahukivid on sümboolse tähendusega – kõik jahvatatakse ära, kui sa usaldad Jumalaema. Liiliat meisterdas meie hea sõber ja kunstnik, sepp Viktor Šolomii 32 aastat tagasi. Kahjuks on ta juba meie seast lahkunud. Samuti pakume meiega liituda ning kirjutada oma lugu enda lemmikutest Eesti looduses, näiteks loomast, linnust, puust, merest, jne. Ja miks nad teile meeldivad või vajavad kaitset. Teie lugudest valime need, mis täidavad meie raamatu „Neitsi Maarja Laul” lehekülge. See ainulaadne kogumik ootab kabelis oma lugejaid. Kõiki teie lugusid, sõltumata sellest, kas neid valitakse raamatusse või mitte, hoitakse ka kabeli scriptooriumis. Teie ja teiste mõtted meie loodusest sulanduvad ühte palvesse ja nii ülenevad taevasse Jumalaemale.
Eesti kirjanikud, luuletaja Katja Novak, kalligraaf Tatiana Iakovleva aitavad teid vormistada ning kujundada oma mõtteid. Vaimulikku atmosfääri tekitavad teie palved koos meie kunstiteostega. Nemad on Andrii Stasevskii ja Tatiana Iakovleva Jumalaema ikoon, Anna Šenke ikoonid „Pühakud looduses”, Anatoli Ljutjuki Jumalaema skulptuur, Pille Kivihalli, Deniss Subbotin, Mozes Tšani käsitööna valminud raamat. Me oleme tänulikud kõigile, kellega oleme nii pikalt arutanud meie kabeli üles ehitamist. Minu isikliku palve kirjutas ilusas ukraina keeles Julia Golovtšõn, hiljem tõlkis selle eesti keelde Taivo Niitvägi, vene keelde Tatiana Iakovleva, inglise keelde Eric Johnson, hiina keelde Mozesi isa. Veel on! Eraldi tänu Ukraina Kreeka-Katoliku kiriku ökoloogilise büroo juhatajale Volodõmõr Šeremetale ning ikoonikunstnikule Ivanna Dõmõdile tema nõuannete eest.
Meie meeskonna osa. Mina, Anatoli Ljutjuk on keskel küünlaga, paremal käel on Katja, Bogdan, Deniss. Vasakul seisavad Tatiana, Nestor, Mara-Maria, Mozes. Kabel asub Tallinnas, aadressil Laboratooriumi 33, Grusbeke tornis. Selleks, et külastada meie kabelit privaatpalve jaoks, palun helistage meile 56502572 Palun andke meile teada ka siis, kui pärast lugemist on teil tekkinud soov meile abiks olla. Ootame kõiki huvilisi.

Käsitööraamat „Neitsi Maarja Laul” meie kabelis

Meil on rõõm teatada teile meie uuest raamatust „Neitsi Maarja Laul”. See on käsitööna valminud luule- ning proosaraamat, kirjutatud nii laste kui ka täiskasvanute poolt Eesti looduse kohta, selle ainulaadsusest, väärtuslikkusest ja säilitamisvajadusest. Kõik see ilu...

Neitsi Maarja kabel Tallinnas, Grusbeke tornis

Neitsi Maarja – Maarjamaa kaitsja kabeli loomine. (Maarjamaa on tänapäeva Eesti nimi, mis pärineb keskajast. Nii nimetati Liivimaad, mis hõlmas praeguse Eesti ja Läti alasid). Kabel jätkab torni kunagist kaitsefunktsiooni, sest Neitsi Maarja võttis Eestimaa ning tema...