Selleks, et säilitada nii keskaja õppemuuseumi traditsiooni kui ka kaduvaid käsitööoskusi ja kultuure, on Ukraina Kultuurikeskuses loodud etnograafiline õppemuuseum, mille kogusse kuuluvad mitu suurepärast traditsioonilist ukraina rahvarõivaste kollektsiooni, lisaks mitu käsitöö ja muude artefaktide kollektsiooni. Paljud eelmainitud esemetest on kingitused nii Eesti, Ukraina, Venemaa kui ka Ameerika Ühendriikide elanikelt, kes on meie keskuse tegevuse vastu huvi tundnud. Võtame hea meelega vastu uusi annetusi, mis aitaks meil täiustada meie senist kollektsiooni.
Meie muuseumis on muljetavaldav ukraina traditsiooniliste võšõvankõ (tikitud särkide), rušnõkõ (tikitud rätikute), põsankõ (lihavõttemunade) ja mänguasjade kogud. Meil on ka väiksemad ukraina traditsiooniliste ehete kogud ja ajalooliselt kasutusel olnud rahatähtede kollektsioonid. Kogusse kuuluvad samuti Nina Võnnõki seinavaibad ja aplikatsioonidega raamatud ning Olena Zaporožetsi akvarellid.
Oleme korraldanud meie kogude näitusi, alustes Karpaatia-Ukraina ja lõpetades Ida-Ukraina rahvariietega. Lisaks sellele oleme pidanud ka ukraina rahvuslike käsitsi meisterdanud mänguasjade näitusi koos eesti ja vene mänguasja näidetega. Kui olete ülalmainitud tööst huvitatud, andke meile oma abivalmidusest teada, et sellised üritused juhtuksid ka edaspidi.
Kahjuks on meie muuseum meist mitteolenevatel põhjustel hetkel avalikkusele suletud.
Püsiaadressid
Püha Hildegardi hoov
Kuigi on tõenäoline, et Hildegard Bingenist ei jõudnud kunagi meie linna, mis sai hiljem tuntuks ladinakeelse nime all Revalia, meeldib meile mõelda, et teda meelitaks meie sisehoov, mida oleme tema auks nimetanud. Inimestele kes töötavad UKK-s, on Hildegardi hoov meie Sanctuarium-i ilusaim oaas – peibutav koht koos väikese veekoguga, kus ujuvad kuldkalad. Meie külaliste jaoks loob Hildegardi hoov esmamulje keskusest. Loodame, et see on positiivne, sest esimene mulje on kõige olulisem.
Üks Anatoli Ljutjuki praegu käimasolevatest projektidest – mehaaniline Moralite teater – omab hoovis olulist tähtsust. Kuid tulge ja vaadake hoovis ise ringi, kui ilm on ilus. Hoovist leiate palju mida vaadelda ja imetleda: Hildegardi ürdiaed, mida hooldab kohalik Hildegardi selts; meie oma väike juurviljaaed, mille saaduseid sööme koos lõunaks; kivist pühamu ja kloostrikellad, mis on jõudnud tagasi ümbermaailmareisilt; kuulelik koer ja ettevaatlik kass. Pikkadel suvepäevadel tõmbab rahulik Hildegardi hoov ligi erinevaid linde ja putukaid, kes otsivad kivide, taimede ja puude vahelt toitu ja puhkust. Kui vaatate tähelepanelikult ringi, äkki õnnestub teil märgata ka Püha Hildegardi enda käejälge.
Siin pakume oma külalistele ning õpilastele järgmised töötubasid ja loenguid:
Hildegardi elu ja teadused
Ravimtaimed ja aroomiõli valmistamine
Tallinna vanalinna taimed ja loomad
Keskaja aiaked
Mehaaniliste mänguasjade Moralite teater
Labora meistrikojad
Ukraina Kultuurikeskuses asuvad ka Labora meistritoad, kus toimuvad muu hulgas erinevad paberivalmistamise, kalligraafia- ja trükitöötoad. Meistrikojas valmistavad Labora meistrid käsitsi kauneimaid raamatuid. Ja igaühest võib pikalt rääkida. Laboras sünnivad samuti postkaardid, õnnitluskaardid ja muud paberist asjad, mis innustavad inimesi üle kogu maailma üksteisega sidet hoidma. Siin saab ka igaüks ise avastada ja leida ennast kõnetava traditsioonilise tehnika. Ühendades illustratsiooni, kalligraafiat ja trükikunsti, loodab Labora lisada maailma natuke rohkem ilu.
Lugege rohkem Laborast nende veebilehelt.
Vaadake Art-Life’s videot Labora meistritest.
Meistrikodades pakume oma külalistele ning õpilastele järgmised töötubasid ja loenguid:
Paberivalmistamine (tavaline, söödav ja seemnepaber)
Trükitöötuba
Kalligraafia tund
Meie sepikoda
Meie sepikoda asub aadressil Laboratooriumi 25. See on majake, mis sulandub ühte vanalinna kaitsemüüriga ja milles leidub suur puutööriistade kollektsioon, truu ukraina ahi ja mõned osad mehaanilisest Moralite teatrist, näiteks Jeesus jahukividega ning Püha Peetrus-kalamees.
Siin toimuvad ka meie pühapäevakooli õpingud.
Sepikojas pakume oma külalistele ning õpilastele järgmised töötubasid ja loenguid:
Puutööriistadega ohutu töö ja ümberkäimine
Ukraina rahvaliku mänguasja meisterdamine
Hällide meisterdamine
Ukraina rahvaköök ning Euroopa keskaegne köök
Mehaaniliste mänguasjade teatri eriosad
Meie Grusbeke-tagune torn
Meie torn, tuntud kui Grusbeke-tagune torn, toetab ja hoiab endas mitut erinevat kunstimaailma. Torni leiate aadressil Laboratooriumi 33. Esimesel korrusel asub kabel, mis pühendanud Neitsi Maarjale – Eestimaa kaitsjale. Muu hulgas toimub siin ka igapäevane palve eesti looduse eest.
Keskkorrusest sai kodu meie etnograafilistele kollektsioonidele. Tänavu on seal mänguasju ja meie juba kuulus puuhobukeste näitus. Kõige kõrgemal korrusel on meie hällide kogu, tööriistad kangakudumiseks ning mõned osad mehaanilisest Moralite teatrist.
Siin pakume oma külalistele ning õpilastele järgmised töötubasid ja loenguid:
Pühakute – looduse kaitsjate elu
Kirjandus-, illustratsiooni- ning kalligraafia töötoad “Neitsi Maarja Laul” projekti raames.
Traditsiooniline ning autoripoolne mänguasi
Kangakudumistöö (vaipade meisterdamine)
Moralite teatri eri osad “Pühavaimu annetused”
Meie kollektsioonid
Meie puuhobu kollektsioon
Mitte keegi ei mäleta täpselt, kuidas esimene puuhobune Ukraina
Kultuurikeskusesse jõudis. Võib olla, et Anatoli tegi selle ise
puuokstest. Igatahes järgnesid üsna varsti teine ja kolmas hobune.
Pärast seda olid meie sõbrad omale pähe võtnud, et keskus tegeleb uue
asjaga ja inimesed hakkasid meile tooma hobuseid, kuni neist oli saanud
üks suur puuhobuste kari. Mingi aeg hiljem sattus meie juurde üks heas
mõttes hull reisisell, kes kogus puuhobuseid ja andis kogu oma
kollektsiooni (või vähemalt suurema osa sellest) meie keskusele.
Mida kõigi nende puuhobustega peale hakata? Aga just puuhobused osutusid
selleks, mida meie keskus vajas, kui käivitasime oma integratsiooni
projekti – eriti selle osa projektist, mis puudutas puidust mänguasjade
valmistamist. Kuid suurem osa puuhobustest jäi ikkagi kastidesse seisma
või kogus riiulitel tolmu. Kõik muutus, kui ühel päeval külastas keskust
puuhobulausuja. Ta otsustas selle metsiku karja taltsutada ja luua korra
sellesse puidust kaosesse. Muljetavaldavaid tulemusi näete siin:
Puuhobune: virtuaalne muuseum (ainult inglise keeles).
Meie raamatukogu
Ukraina Kultuurikeskus on koduks suurimale ukrainakeelsete raamatute erakogule Eestis. Raamatukogus on ligikaudu 3000 ukraina-, eesti- ja venekeelset raamatut. Suurem osa raamatutest on klassikaline või kaasaegne ukraina ilukirjandus ja luule, kuid meie kogus on ka erinevaid raamatuid nii ukraina, kui ka teiste maade etnograafia, ajaloo, looduse ja kunsti kohta.
Suurem osa raamatustest on saadud annetustena Eestis elavatelt ukrainlastelt, kõige enam just tuntud eesti luuletajalt ja etnograafilt Harald Rajametsalt, kes pärandas oma raamatud meile. Oleme tänulikud kõigi annetuste eest, mis aitavad meil oma kogu laiendada. Küsimuste korral võtke ühendust meie raamatukogu juhataja, eesti ja ukraina filoloogi Ellen Dovganiga.
Kahjuks on meie raamatukogu meist mitteolenevatel põhjustel hetkel avalikkusele suletud.
Meie muuseum
Selleks, et aidata säilitada kaduvaid käsitööoskusi ja kultuure, on Ukraina Kultuurikeskus loonud muuseumi, mille kogusse kuuluvad mitmed suurepärased traditsioonilised ukraina rahvariided, käsitööd ja tehisesemed. Paljud nimetatud esemetest on kingitused nii Eestis, Ukrainas, Venemaal kui ka Ameerika Ühendriikides elavatelt eraisikutelt. Võtame hea meelega vastu uusi annetusi, mis aitaks meil täiustada meie senist kollektsiooni.
Meie muuseumis on muljetavaldav ukraina traditsiooniliste vyshyvanky (tikitud särkide), ruchnyky (tikitud rätikute), pysanky (lihavõttemunade) ja igrashky (mänguasjade) kogud. Meil on ka väiksemad ukraina traditsiooniliste ehete kogud ja ajalooliselt kasutusel olnud rahatähtede kogud. Meie erikogus on Nina Võnnõki seinavaibad ja aplikatsioonidega raamatud, aga ka Olena Zaporozetsi akvarellid.
Meie töötajad on korraldanud meie kogude järgi joonistatud näitusi, alates Karpaatia-Ukraina ja lõpetades Ida-Ukraina rahvariietega. Oleme korraldanud ka ukraina rahvuslike käsitsivalmistatud mänguasjade näitusi koos sarnaste eesti ja vene mänguasjadega. Kõik, nii selle ala spetsialistid kui ka lihtsalt huvilised on oodatud, et aidata meil korraldada sarnaseid näitusi ka edaspidi.
Kahjuks on meie muuseum meist mitteolenevatel põhjustel hetkel avalikkusele suletud.